Zeci de scriitori, premiați pentru cărțile lor publicate anul trecut
Zeci de scriitori au fost premiați pentru cele mai valoroase volume publicate pe parcursul anului 2025.
S-a întîmplat în cadrul Galei organizate de Uniunea Scriitorilor. La categoria proză – roman, distincția i-a revenit lui Val Butnaru pentru volumul „Insomnia”.
Autorii premiați spun că este vorba despre o apreciere importantă a muncii lor și un impuls pentru a continua să creeze. "În fond sînt trei cărți, trei romane, în care se urmărește destinul unor familii", a spus Val Butnaru.
Cu distincții s-au ales și scriitorii Maria Pilchin pentru romanul „Fata secretarului de stat” și Nicolae Spătaru pentru volumul „Locuri nemarcate”.
"Acest premiu mă onorează și mă încurajează. Volumele pe care le semnez pentru copii, adolescenți și tineri se bucură de un anumit interes și de asta continui", a menționat Maria Pilchin, scriitoare, critic literar.
"Este un premiu care mă bucură și mă onorează", a spus și Nicola Spătaru, scriitor.
Distribuie:
Lasă un răspuns