Pelerinaj masiv la Mănăstirea Cușelăuca
Mii de pelerini din întreaga țară s-au adunat luni, 22 iunie 2026, la Mănăstirea Cușelăuca din raionul Șoldănești, pentru a o cinsti pe Sfînta Fericită Agafia.
Sărbătoarea din acest an a avut o semnificație deosebită, marcînd exact un deceniu de cînd Biserica Ortodoxă din Moldova a luat decizia istorică de a o canoniza, în anul 2016.
Credincioșii au înfruntat ore în șir de așteptare pentru a se închina la racla cu sfintele moaște și pentru a ajunge la mormîntul sfintei, rugîndu-se pentru pace, sănătate și alinarea suferințelor.
La mormînt, enoriașii au respectat ritualuri vechi, mulți luînd cu ei pămînt considerat tămăduitor. Pe lîngă participarea la slujbă, pelerinii au vizitat și Casa-Muzeu dedicată sfintei, un spațiu amenajat și întreținut prin contribuția comunității de voluntari.
„Sfînta Fericită Agafia în viață a pătimit, a suferit boli și multe necazuri încă de copilă, fiind țintuită la pat, dar toate acestea le-a înfruntat cu demnitate, cu curaj și cu mare credință în Dumnezeu”, a subliniat Nicolae Craveț, parohul Bisericii „Sfîntul Mare Mucenic Dimitrie” din Soroca, evidențiind modelul de credință pe care sfînta, trecută la cele veșnice în 1873, îl oferă și astăzi creștinilor.
Distribuie:
Lasă un răspuns