În Moldova au fost reținuți din nou transportatorii de "importuri gri".

Produsele transportate fără documente care să ateste originea lor legală sau înregistrarea vamală au fost descoperite de grupurile mobile ale Serviciului Vamal în timpul raidurilor de control pe drumurile naționale.
În primul caz, vameșii au oprit pentru control un vehicul care circula pe ruta Chișinău — Ștefan-Vodă. La volan se afla un cetățean moldovean în vârstă de 34 de ani. În compartimentul de marfă au fost descoperite articole de îmbrăcăminte și încălțăminte, atât ascunse de controlul vamal, cât și declarate incorect la traversarea frontierei. Acesta a încercat să scape de autorități, dar a ajuns în șanț.
În al doilea caz, în orașul Atachi din raionul Ocnița, a fost oprit un autoturism condus de un cetățean moldovean în vârstă de 47 de ani. În urma controlului vamal, în interiorul și portbagajul vehiculului au fost descoperite sisteme inteligente de ventilație și recuperare a căldurii, piese auto și accesorii, sisteme de iluminat, precum și componente pentru combine, care nu fuseseră declarate autorităților vamale.
În urma acestui control, toate produsele au fost confiscate și urmează să fie supuse confiscării, iar ancheta în ambele cazuri continuă.
Distribuie:
Lasă un răspuns