Încarcă acum

În nordul țării, au fost documentate mai multe încălcări de mediu

În această săptămînă, Inspectoratul pentru Protecția Mediului (IPM) a continuat acțiunile de monitorizare, control și informare a cetățenilor, avînd drept obiectiv protejarea patrimoniului natural și promovarea respectării legislației de mediu.

Astfel, inspectorii de mediu din Florești au documentat mai multe încălcări ale legislației de mediu, aplicînd amenzi în valoare de zeci de mii de lei și dispunînd recuperarea prejudiciilor cauzate mediului.

În municipiul Bălți și localitățile din aria de competență, inspectorii de mediu au desfășurat acțiuni de control soldate cu aplicarea unor amenzi de peste 25 de mii de lei și constatarea unor prejudicii de aproape 69 de mii de lei.

Totodată, IPM a lansat un apel către cetățeni să manifeste responsabilitate și grijă față de animalele fără stăpîn și fauna urbană, în special, în perioada temperaturilor ridicate. 

În contextul riscului sporit de incendii, Inspectoratul pentru Protecția Mediului a reiterat apelul către populație de a evita incendierea vegetației uscate și utilizarea focului în spații deschise.

Distribuie:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *